Catamarans Monohulls Deutsch English Türkçe

Home > Türkçe > Yat Kiralama > Türkiyede Seyir > Finike-Kaş-Kekova-MeisFİNİKE
Finike tarihi doğası ve deniziyle Antalya iline bağlı mükemmel bir tatil beldesidir. Özellikle Limyra ve Arykanda antik şehirleriyle dikkat çeker. Aynı zamanda portakalıyla da ün kazanmıştır.

MÖ 5. yüzyılda Phoinikos adı ile Aykırı nehrinin ( Arykandos ) girişinde kurulmuştur. Finike adının, bu bölgeyi ticaret merkezi olarak kullanan Phoenicianlar’dan geldiği söylenmektedir. Bölgenin başkenti olan Limyra, tarım ürünlerinin ihracatının yapıldığı bir liman olarak bilinir.

KEKOVA
Kekova adası ile Antalya yakınlarındaki Kale kasabası, güneş, deniz  ve büyüleyici güzellikteki tarihi güzellikleri bir arada isteyen turistler için harika bir günlük turdur .Bir çok tur operatörü Kaş’dan tur çıkartır fakat seyahat Demre Limanı, Çayağzı’ndan daha kısadır. Taşlık kıyı şeridi boyunca tur lideri bir mağarada  durabilir ya da  keçileri veya suyun kenarında alınmayı bekleyen plastik çuvallar içerisinde ki, karakalem yapmak için kullanılan odunları gösterebilir.


Kekova Adası depremlerle kısmen suya batmış olduğu için batık şehir olarak anılıyor. Kekova Adası'nın karşısında Kaleköy ve biraz ileride de yatlar için sakin bir koy olan Üçağız Köyü bulunuyor. Simena’dan tekneyle 10 dakikalık uzaklıkta yer alan ada üzerinde bulunan Tersane Koyu’na tekneyle ulaşılabiliyor. Batık Şehir üzerinden teknelerle geçerken su altında kalan şehrin izlerini ve merdivenleri görebilirsiniz. Geçmişte bir çok turist hatıra olarak antik sehir kalıntılarından parçalar aldıgı için bu bölgede yüzmek yasaktır. Bu bölgede sadece, sahilde Bizans Şapelinin bulunduğu ve batık şehir kalıntılarının maske ve şnorkel ile görülebildiği doğu tarafta yüzülmesine izin verilir.


KAŞ
Yakın zamana kadar Andifli ismiyle anılmış olan Kaş’ın bilinen en eski ismi Habesos'tur. Lykia'nın en önemli limanlarından biri olan Antiphellos antik şehri üzerine kurulmuştur. Antik kentin kalıntıları batıya doğru uzanan yarım ada boyunca devam eder. "Phellos" kelimesi "taşlık yer" anlamını taşır ki bu da bölgenin coğrafyasıyla uyum içindedir. M.Ö. IV. yy.'da Antiphellos çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos'un limanıydı. Ancak Hellenistik döneme girilirken Phellos gerilemiş, Antiphellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiş, şehir bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos'un limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir. Kaş ilçesi dahilinde bulunan bir çok antik kent, bu bölgenin tarih boyunca çok önemli bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. 20. yüzyıl başlarına kadar önemini koruyan bu liman, kara taşımacılığının gelişmesiyle beraber, civardaki diğer yerleşim birimleri gibi, önemini yitirmiştir. Ancak son 10 yıl içerisinde turizm sektörünün bu bölgeye yönelmesiyle, hızla yapılaşma sürecine girmiştir. Yakın bir zamana kadar küçük bir balıkçı köyü niteliğinde olan Kaş, bugün beş yıldızlı otel ve restoranlarının yanısıra, otantik mimariyi yansıtan pansiyonlarıyla kültür ve yat turizminin önemli bir merkezi konumundadır.


Çevresindeki birçok tarihi eserin yanında doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengin olan Kaş, gün geçtikçe daha çok rağbet gören yelken, doğa yürüyüşü, dağcılık, rafting, yamaç paraşütü ve dalış gibi doğa etkinlikleri için de sayısız olanaklar sağlamaktadır.

Finike1.jpg
Finike2.jpg
Finike4.jpg
Finike5.jpg
KASTELORIZO.jpg

Kastelorizo1.jpg
KASTELORIZO2.jpg
Kastelorizo_2005-0024.jpg
kekova1.jpg
kekova2.jpg

DEMRE

Bazı insanlar Santa Claus hiç var olmadıgına fakat gerçek Kutsal ruh Christmas’ın tarihi bir karekter olarak var olduğuna inanır. O, ren geyiklerinin dolaştığı Kuzey kutbundan değil, Myra piskoposu olarak, sıcak Lycian güneşinin altında yaşamıştır. Kilisesi ve eski mezarı bir Türk kasabası olan Demre de bulunmaktadır.(Antalya yakınlarında Kale olarak da bilinir)

St. Nicholas Patara’da doğmuştur, Dioleti’lerin zulümü zamnında baş piskopos seçilmiştir ve 350 yılı civarında ölmüştür. Onun hayırsever tutumları ilerleyen yıllarda efsaneler halinde nesilden nesile aktarıldı.

Bu hikayelerden birisi üç genç ile ilgilidir, aç gözlü bir kasap gençleri yakalamış, parçalarını dükkanında satmak için tuzlayıp saklamıştır. Nicholas mucize eseri gençleri hayata döndürmüştür. Başka bir hikaye de Nicholas, Myran’ın fakirlik yüzünden evlenemeyen kızlarına, gece gizlice gelip her kızı için bir çanta altın bırakmıştır. Bu hareketiyle gecenin karanlığında hediyeler bırakan kişi olarak ün salmıştır.


10. yy’dan itibaren Nicholas Bizans Krallığında çocukları, genç kızları, masum mahkumları, denizcileri ve Rusları koruyan, en önemli halk azizi haline gelmiştir. Myra’da ki mezarı hac için kutsal bir yer haline gelmiştir. 6. yy civarlarında bir kilise yaptırıldı. Arap saldırılarında yok olan kilise 1403 yılında IX. Constantine ve imparatoriçe Zoe’nun yardımıyla günümüzde ki formuyla tekrar yaptırıldı.


St. Nicholas’nın ünü, Teophana tarafından Batıya, Almanya’da II. Otto ile evli olan Bizans prensesine kadar gitmiştir. 1087’de bazı İtalyan tüccarlar mezarı kırıp, Santa Claus’un kemiklerini, en ünlü mezar olan San Nicola di Bari’de yaptırılmış olan Bari’ye taşımıştır. Mucize eseri olarak, bir kısım kemikler Myra’da bulunup ve Antalya Müzesinde sergilenmek üzere götürülmüştür.


Myra tarihi kalıntıları, ülkedeki en etkileyici ve iyi korunmuş Lykia anıtlarıdır. İçerisinde birçok mükemmel taş mezar ve 2. yy’dan kalan etkileyici bir tiyatroyu bulundurur.


Kayalar oyularak mezarların üzerine kabartmalar yapılmıştır bu da dönemin iç mimarisini yansıtmaktadır. Bölgede Lykia dilinde yazılmış birkaç yazıt bulunmaktadır.


Tiyatro birçok Roma şehirlerinde olduğu gibi, sonradan gladyatör dövüşlerinin ve vahşi hayvan gösterilerinin yapıldığı, bir arena haline getirilmiştir. Tiyatroda ki birçok oyma ve yazıt hala görünebilir durumdadır, kavernöz tüneller ve ulaşım yolu hala kullanılabilir durumdadır. Oturma bölümlerinin çoğu bozulmamış olmasına karşın, sahne kısmında bazı bölümleri çökmüştür, Tiyatro içerisinde çeşitli figürlerden oluşan heykeller bulunuyor ancak insan kafalı figürler de gözlerin içeriye doğru oyulmuş olduğu görülmektedir.

Bugün Demre Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında ki önemli bir tarım kasabasıdır.


Größere Kartenansicht


MEİS 
(KASTELORIZO)
Meis'e (Kastellorizo) , Kaş ve kalkandan  günübirlik zevkli bir gezi yapılabilir.  Bir kaç yüz nüfuslu küçük Yunan adası Kas limanının tam karsısındadır.  Gündüzleri, buranın terkedilmis bir yer oldugunu düsünebilirsiniz, zira yerlesim yerinin  denizden görülmesi bir hayli zordur. Geceleri ise, evlerin,mağazaların ve restoranların ısıkları parıldamaktadır. Kastellorizo’nun ilginç bir tarihi vardır; Rodos, Mısır, Venedik, ve Osmanlı yönetiminde bulunmustur. 20. yy daki hikayesi daha ilginçtir; sırasıyla; Fransız,Italyan,  ve Ingilizlerin egemenliginde bulunmustur. 2. Dünya Savasında ada ve nufusu büyük ölçüde tahrip olmuştur, bu olay;  ada halkını simdilerde birlik beraberlik içinde tutarak birbirlerine kenetlenmesini saglamıstır.

Çogu kimse buraya, teknelerle gelirler, Rodos’tan nadiren de Atina’dan direk feribot seferler bulunmaktadır,  bir çok özel  yatlar aksam üstü limana demirleyerek geceyi burada geçirir. inanmayabilirsiniz ancak; Olimpik Havayolları 1980’lerde inşa edilen havaalanına, Anakara’dan yolcu tasımaktadır.  Havaalanından merkeze olan servis araçları, adada ki tek motorlu kara tasıtıdır, Birçok insan gitmek istedikleri  yere yürüyerek ulaşmaktadır.  Adada bir otel ve bir kaç pansiyon bulunmaktadır, ancak Türkiye’den geliyorsanız, vize, ve diger prosedürlerden,  dolayı yatılı kalmak bir opsiyon olmayabilir.
Burada görülecek birçok yer vardır. Liman alanı, labirenti andıran dar sokaklarıyla büyüleyicidir. Hemen arkasında marinadaki mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır. Kiliseler St George’a adanmıstır, yol işaretleri yolunuzu bulmanızı sağlasa da atmosferin tadını çıkarmak için etrafı çokta bilmenize gerek yoktur. Neyin ne olduğuna dair daha çok bilgi edinmek isteyenler için Marina Pitsonis’in,  Kastellorizo’yu fethetmek kitapçığı adanın hikayesini, gezilecek yerlerini ve yapılarını anlatan bir eserdir.
Share


Offshore Sailing Facebook Offshore Sailing Twitter Live Support & Chat
Offshore Sailing Facebook Offshore Sailing Twitter Live Support & Chat

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Toplist Türkiye